„Stará“ (původní) Emise

 

Plány

Kapelu založil v Teplicích Petr Kadlček (tehdy bubeník) v roce 1979. Pro své plány a sny získal klávesistu – nebo přesněji varhaníka - Jaromíra Pivoňku, kytaristu Mílu Potůčka a svoji manželku Květu, která hrála klávesový bas domácí výroby a která během roku a půl nahrála téměř polovinu všech nahrávek Emise a zůčastnila se zhruba čtvrtiny z celkového počtu koncertů. Epizodně se v kapele mihnul teplický perkusionista „Džula“.

 

Formování

Pak čekaly Emisi další tři rozhodující personální změny. Květa pro těžkou žloutenku vypadla z kola ven a nahradil ji baskytarista Luděk Zedník, Potůčka vystřídal Vlastimil Zeman a zhruba po roce sestavu doplnil druhý klávesista Daniel Andel - trochu kuriozně, protože do Emise byl vtažen jako „přívěšek“ ústeckého kytaristy („Kuře“ Jan Veselý), kterého kapela lanařila, zatímco Vlastík Zeman marnil čas po hospodách, kde zřejmě zapíjel hořkost rozchodu z kapelou. Jenže malokterý kytarista tehdy sahal Vlastíkovi po kotníky a tak jsme nechali Kuřeho Kuřetem a za Zemanem jsme na ten Vyšehrad (teplická hospoda) zajeli a tam ho získali zpět.

 

Definitivum

Tím byla v roce 80 sestava definitivně pohromadě a nutno uznat, že to byla sestava nadmíru šťastná, která v následujících necelých třech letech způsobila na severu Čech malou bigbítovou revoluci. Časem Emise hrála už jen výhradně své písničky, které skládali všichni členové kapely v různé míře a každý samozřejmě trochu po svém. S odstupem času je ale zřejmé, že nejvýznamnějším autorem byl patrně Jaromír Pivoňka, který byl zároveň i nejvýrznější pěveckou osobností Emise (čímž nesnižujeme romanický zpěv Vlastíka Zemana, poctivou srdcařinu Petra Kadlčka, ani nekonvenční „ulítlý“ projev Daniela Andela). Kytarista Zeman byl romantický a citlivý možná až příliš a možná i proto si ve druhé polovině osmdsátých let vzal život.

 

Co zbylo

Kapela se objevila dokonce párkrát v televizi a nahrála několik písniček pro rozhlas, ale to byly počiny křečovité, ztažené a zkrocené (jak už to tenkrát chodilo) a neměly přílišný význam. To podstatné se odehrálo na necelé stovce koncertů a na několika poloamatérsky natočených kazetách. Tam Emise byla sama sebou. To jediné po kapele zůstalo.

 

S úctou vzpomínáme

Sluší se vzpomenout také na technika a zvukaře Jiřího Kantoříka z Hrobu u Teplic, který úžasně pomohl jak při stavbě aparatur, tak i při natáčení kazet.  

Emise byla kapela s neobvykle obrovským fanouškovským zázemím, na čemž měli zásluhu všichni jednotlivci, kteří se v ní kdy objevili – třeba jen na chvilku – a kteří do každé zkoušky i koncertu dávali neobvykle velký kus energie a srdce, že i dlouho po násilném zastavení činnosti v roce 1983 se její fluidum dlouhá léta vznášelo v podkrušnohorské kotlině. Za to jim patří velké poděkování a úcta, kterou se tímto článečkem snažíme projevit.

Pár fotek z původní Emise

/album/par-fotek-z-puvodni-emise/foto-01-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/foto-02-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/foto-03-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/foto-04-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/emise-stara-foto-1-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/emise-stara-foto-2-web-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/emise-stara-foto-3-web-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/emise-stara-4-web-jpg/
/album/par-fotek-z-puvodni-emise/emise-stara-foto-5-jpg/

popis fotek

popis k fotkám

16.05.2008 11:57
První fotka je z návštěvy u Petrovy babičky v Dolním Němčí: Zleva Vlastík Zeman, Jirka Kantořík(zvukař), Míra Kuchyňka Čuďas (osvětlovač), Luděk Zedník, Karel Petermann(taky zvukař), Petr Kadlček, Petrova babička, Petrova tetička, Daniel Andel, Jaromír Pivoňka Druhá fotka: Zleva Vlastík Zeman,...
>>

Vyhledávání

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarma Webnode